W NASZYM GABINECIE OFERUJEMY ZABIEGI PRZECIW CELLULITOWI
Po dokładnym zdiagnozowaniu problemu, w zależności od stopnia zaawansowania zmian skórnych dobierane są indywidualnie odpowiednie zabiegi lub całościowe programy zabiegowe.


ISTOTA CELLULITU

Cellulit (franc. cellulite) jest defektem estetycznym, którego istotą jest nieprawidłowe ukształtowanie tkanki tłuszczowej (tzw. lipodystrofia). Jest to niezapalna zmiana podskórnej tkanki tłuszczowej powstająca w wyniku zwiększenia objętości komórek tłuszczowych lub wzmożonego podziału tkanki łącznej, co powoduje zwężenie światła w drobnych naczyniach krwionośnych. Zmiany te prowadzą do zaburzenia ukrwienia i w rezultacie osłabienia metabolizmu w podskórnej tkance tłuszczowej.

Nie należy mylić z cellulitisem, pojęciem oznaczającym jednostkę chorobową - zapalenie tkanki łącznej (stan zapalny skóry i tkanki podskórnej). Wywołany jest zakażeniem bakteryjnym. Może powstać poprzez ukąszenie bądź zranienie. Objawami są zaczerwienienie okolic zranienia, nudności, bóle głowy.

Cellulit dotyczy ok. 80 - 90% kobiet, głównie w okresie po pokwitaniu i jest stanem dość powszechnie spotykanym, aczkolwiek nie u wszystkich osób zmiany są widoczne gołym okiem.

Cellulit powstaje w wyniku zwiększenia objętości komórek tłuszczowych lub wzmożonego podziału komórek tkanki łącznej.

Początkowo powoduje to ucisk na naczynia włosowate limfatyczne i krwionośne, a tym samym zwężenie ich światła. Następuje zwiększenie przepuszczalności naczyń, gromadzenie płynu w przestrzeniach międzytkankowych oraz zastój chłonki i krwi czyli powstają mikroobrzęki - tzw. cellulit wodny.

Taki stan doprowadza do zaburzeń w zaopatrywaniu tkanek w składniki odżywcze oraz zaburzeń w usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii. Gromadzi się coraz więcej szkodliwych składników. Komórki tłuszczowe wciąż rosną, a proces lipolizy (rozkładu tłuszczów) jest znacznie ograniczony - cellulit tłuszczowy.

W strukturze naczyń otaczających komórki tłuszczowe powstają dalsze zmiany: mikrozatory, mikrokrwotoki, mikrotętniaki, teleangiektazje. Następnie dochodzi do przerostu i stwardnienia włókien otaczających naczynia włosowate i adipocyty (komórki tłuszczowe). Włókna uciskając na nerwy powodują zwiększoną wrażliwość a czasem nawet bolesność skóry.

Inne, często stosowane nazwy to "GLD" (gynoid lipodystrophy, lipodystrofia typu kobiecego) i "oedemato-fibrosclerotic panniculopathy" (obrzękowo-włókniejące zwyrodnienie tkanki podskórnej) oraz określenia kosmetyczne (skórka pomarańczowa, skóra materacowa).



JAK ROZWIJA SIĘ CELLULIT?

I faza
Po ujęciu skóry w fałd pojawia się niewielkiego stopnia pobruzdowanie. Jest to wynikiem zastoju krwi żylnej oraz następowym wzrostem przepuszczalności naczyń żylnych,

II faza
Pojawiają się zagłębienia - obraz "skórki pomarańczowej". W tej fazie mamy do czynienia z obrzękiem.

III faza
Zagłębienia widoczne są przy napinaniu mięśni, mówimy wtedy o tzw. samoistnym objawie "skórki pomarańczowej".

IV faza
To już brzmi bardzo groźnie - "skóra leopardzia". Obserwujemy liczne, drobne grudki i guzki. Mamy już do czynienie z nasiloną patologią dotyczącą wszystkich składowych cellulitu tzn. naczyń żylnych, komórek tłuszczowych i tkanki łącznej.

V faza
Liczne duże guzy. Całkowita patologia, zmniejszająca komfort życia ze względu na dolegliwości bólowe w miejscach zmienionych chorobowo.



PRZYCZYNY POWSTAWANIA CELLULITU

Predyspozycje genetyczne
Najważniejsze są geny. To one decydują o tym, ile tłuszczu odkłada się w komórkach. Rodzimy się wyposażeni w określoną liczbę komórek tłuszczowych - adipocytów. Nie produkujemy ich z wiekiem więcej, tylko wypełniają się one zbędnym tłuszczem, który jest rezerwą energetyczną gromadzoną, gdy zjadamy więcej kalorii, niż spalamy. Jednak nie każdy tyje tak samo. Ostatnio naukowcy doszli do wniosku, że geny decydują także o tym, czy nasze komórki tłuszczowe mają mniej, czy więcej receptorów wiążących tłuszcz.

Estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe
uważane są za najważniejszą przyczynę cellulitu. Estrogeny powodują bowiem rozszerzenie naczyń limfatycznych na skutek zmniejszenia elastyczności żył. W rezultacie następuje zwiększenie przepuszczalności naczyń krwionośnych, a następnie pojawienie się obrzęków miejscowych. Obrzęki uciskają na otaczające tkanki komórki - szczególnie zaś komórki tłuszczowe. W sytuacji kiedy krążenie zostaje zaburzone, wówczas komórki tłuszczowe nie dostają dostatecznej ilości pożywienia, a to z kolei rzutuje na funkcjonowanie tych komórek. Dochodzi więc do pewnego rodzaju patologii, która doprowadza do powiększania się komórek, na skutek gromadzenia się w nich tłuszczowych substancji. Następnie może dojść do powstania zmian zapalnych, które doprowadzają do zwłóknienia tkanki łącznej.

Antykoncepcja hormonalna i hormonalna terapia zastępcza.

Niebagatelny wpływ na komórki tłuszczowe i receptory wiążące tłuszcz mają hormony płciowe. Dlatego cellulit pojawia się najczęściej podczas burz hormonalnych - dojrzewania, ciąży, a nawet menopauzy. Często sprzyja mu również antykoncepcja hormonalna. Niebezpieczny moment to czas, gdy dojrzewająca dziewczyna zmienia figurę na bardziej kobiecą. Ta metamorfoza jest potrzebna, należy tylko kontrolować wagę.

Wiek i osłabienie tkanki łącznej
Zmiana napięcia mięśni, zaburzenie krążenia krwi i limfy, złe dotlenienie komórek skóry.

Niewłaściwa dieta
- złe nawyki żywieniowe, otyłość. Skórka pomarańczowa może być wynikiem niewłaściwego sposobu odżywiania się, choć nie jest to regułą. Cellulitowi sprzyja dieta, która prowadzi do zaparć czy dodatkowych kilogramów. Przyczyną cellulitu mogą być także częste wahania wagi, ponieważ skutkują utratą jędrności skóry.
Powstawaniu cellulitu sprzyja sól. Powoduje ona bowiem zatrzymywanie wody w tkankach, dając obrzęki. Jak wiadomo – uciskają one na komórki tłuszczowe, co w dalszym rezultacie objawia się występowaniem grudek oraz nierówności. Za powstawanie cellulitu odpowiedzialne są także nasze używki: kawa czy papierosy. Ta pierwsza nie tylko sprzyja apetytowi, ale również podnosi poziom koryzolu. Podobnie działają papierosy.
Nie są wskazane ponadto wszelkie produkty spożywcze, które obfitują w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego oraz te, które stanowią źródło kalorycznych prostych węglowodanów. Nie ma się więc co dziwić, że cellulit powstanie, gdy zajadamy się słodyczami, fast-foodami czy wreszcie ociekającymi tłuszczem smażonymi daniami.

Brak aktywności fizycznej
Na powstawanie cellulitu w dużej mierze ma wpływ nasz siedzący tryb życia. Nasza dieta sprzyja tyciu i zaparciom, a brak ruchu zaburza krążenie. Cellulit to tłuszcz poprzerastany tkanką łączną. Upośledza on krążenie krwi i limfy w zaatakowanej tkance. Te miejsca są gorzej ukrwione, dociera do nich mniej tlenu. Dlatego tłuszcz nie ulega spalaniu, gromadzą się woda i toksyny.

Zbyt ciasny ubiór
Zaburza krążenie krwi i limfy oraz dotlenienie tkanek.

Brak właściwej pielęgnacji skóry
Ważne jest również stosowanie kremów, które ujędrniają skórę, zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy narażeni na gwałtowne skoki masy ciała, co również sprzyja powstawaniu skórki pomarańczowej.



CZY MOŻNA CAŁKOWICIE I NA ZAWSZE POZBYĆ SIĘ CELLULITU?

Raczej nie, skłonność pozostaje. Natomiast można zdecydowanie poprawić sylwetkę i jakość skóry. Dzięki zabiegom i kosmetykom można ją znacznie ujędrnić i wygładzić. Figura także stanie się optycznie wymodelowana i smuklejsza.